niedziela, 18 sierpnia 2013

Domy pasywne

Nowoczesny budynek

Powinien mieć wysoką klasę energetyczną, powinien być wystarczalny energetycznie. 
Budynek pasywny jest drogi w wybudowaniu, potem jednak rachunki za prąd oraz ogrzewanie są niższe niż w tradycyjnym domu.    

Niezbędne wyposażenie


 kolektor hybrydowy na południowej stronie budynku    
PVT (Photovoltaic Thermal – tzw. hybrydowe kolektory) – są to konstrukcje hybrydowe, czyli połączenie panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym. Rozwiązania tego typu pozwalają na lepsze zagospodarowanie powierzchni pod instalację oraz zwiększenie ogólnej efektywności wykorzystania energii słonecznej (np. wykorzystanie tzw. „ciepła odpadowego” z ogniw PV).
Takie połączenie hybrydowe ma duże zalety, przede wszystkim chłodzenie ogniw co zwiększa wydajność (przy wzroście temperatury ogniw maleje zdolność do konwersji promieniowania słonecznego), odbywa się to dzięki przepływającemu przez kolektor płynu chłodzącego, efekt ten powoduje także dostarczenie ciepła i podgrzanie wody użytkowej.
Inną zaletą jest to że systemy tego typu pozwalają otrzymać ciepłą wodę i prąd elektryczny przy pomocy jednej instalacji (jest to korzystne zwłaszcza w przypadku ograniczonej powierzchni na montaż instalacji słonecznej).
Systemy hybrydowe możemy podzielić na:
  • hybrydy chłodzone wodą – systemy oparte na budowie kolektora płaskiego cieczowego. Pod panelem fotowoltaicznym znajduje się absorber i wężownica przez którą przepływa czynnik grzewczy odbierający ciepło z ogniw. Systemy hybrydowe tego typu podłączane są do instalacji grzewczej w taki sam sposób jak tradycyjne kolektory słoneczne.
  • hybrydy chłodzone powietrzem – systemy oparte na budowie kolektora powietrznego (rozwiązania tego typu są mało znane w Polsce). Tutaj czynnikiem grzewczym jest powietrze, które przepływa pod ogniwami fotowoltaicznymi. Są to systemy znacznie tańsze i prostsze w budowie. Stosuje się je w miejscach zapotrzebowanie na ciepłe powietrze


Rozwiązanie tego typu ma także wady tzn. obecne rozwiązania mają niski transfer ciepła z ogniw do absorbera odbierającego ciepło. Spowodowane jest to samą technologią produkcji – całe moduły PV są przyklejane do metalowego absorbera odbierającego ciepło. To połączenia znacznie ogranicza możliwości odzysku energii cieplnej z ogniw. Jednak już istnieją na rynku rozwiązania które niwelują to ograniczenie.
Hybrydowy kolekto słoneczny (PVT) stanowi krok naprzód w stosunku do klasycznych kolektorów w zakresie poprawy efektywności działania paneli fotowoltaicznych, zapewniając jednoczesne przetwarzanie promieniowania słonecznego na ciepło i energię elektryczną przez jeden system

Dobra izolacja ściany zewnętrzne, dach, podłoga powinien mieć izolacyjność U na poziomie 0,1 kilowatogodziny na 1 rok. Jest to trzy razy lepiej niż dopuszczają przepisy prawa budowlanego.

 Szczelne okna parametr U na poziomie 1 kilowatogodziny na 1 rok a G współczynnik przenikania ciepła powinien być na  poziomie 0,62 lub o, 63 jeżeli jest na południe lub wschód w bilansie wychodzi na zero.

    Dobry system wentylacyjny- rekuperator  w budynku powinno być czyste powietrze, nie powinno być dużej wilgoci i dużo dwutlenku węgla. Dom z rekuperatorem zużywa dwa razy mniej energii niż dom tradycyjny.


Natura dostarcza energię
 Najlepszym źródłem energii jest słońce. Naukowcy próbują znaleźć sposób na magazynowanie takiej energii. Ciepło kierują pod grunt budynku. Budynek może dla siebie produkować energię a nawet może mieć nadwyżkę do sprzedaży. 

Jednak przepisy polskie są wbrew unijnym dyrektywom i nie pozwalają na możliwość odsprzedania energii.

 Czy to wynika z silnego lobby sektora energetycznego ? Czy zmiana rządu spowoduje zmianę przepisów ?  Przepisy polskie szkodzą środowisku. Bank Ochrony Środowiska wprowadził projekt samofinansujący dom - wprowadził, że dla działki o powierzchni 2 tys. metrów działki niezacienionej pod warunkiem wybudowania mikro elektrowni. Problem w tym,  ze ceny prądu z sieci są niższe niż energii odnawialnej.  W Niemczech Państwo dopłaca do elektrowni odnawialnych, w Polsce Państwo dopłaca do elektrowni tradycyjnych. Najlepszym rozwiązanie byłoby aby Państwo kupowało od Prosumenta energię w takiej samej cenie co ją mu sprzedaje.

Projekt ustawy o źródłach energiach odnawialnej ( dalej oze ) jest w fazie wstępnej. 

Kto to jest prosument

to konsument mający szeroką wiedzę o interesujących go produktach i usługach. Wiedzę tę wykorzystuje przy podejmowaniu decyzji zakupowych, a także chętnie przekazuje ją innym. Stara się, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu mieć aktywny udział w tworzeniu oraz w promowaniu produktów i usług jego ulubionej marki.
Określenie prosument jest używane m.in. w stosunku do producentów/konsumentów energii z mikro i małych źródeł odnawialnych.

Źródło: wywiad w Tok Fm z Ludomirem Dudą ekspert budownictwa zrównoważonego