Przyroda na osiedlu




26 listopada 2012 r.

Gdy spadnie śnieg

- Zaczynamy dokarmiać ptaki. Pokarm rozsypujemy w karmniku, który mocujemy w miejscu niedostępnym dla kota. Ptaki karmimy ziarnami zbóż, słonecznika, siemienia lnianego lub surową kaszą. Dla sikorek zawieszamy niesoloną słoninkę.

28 maja 2012 r.


Zniszczone niezapominajki !!!

Przy klatce I wyrwano jedną sadzonkę niezapominajek :(. Szkoda, że nie będzie już można na nie patrzeć i zachwycać się ich pięknem.


27 maja 2012 r.


Psie sprawy


Pamiętajmy !!!
Zebrane nieczystości można wrzucać do altanki śmietnikowej.  Zestawy higieniczne składające się z torebki papierowej, tekturowej szufelki oraz jednorazowej rękawiczki można pobrać w naszym dzielnicowym Ratuszu.
Produkt rekomendowany przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Stosując zestawy higieniczne chronisz środowisko.



15 maja 2012 r.

My też kochamy niezapominajki

        Zarząd z własnej inicjatywy i własnoręcznie posadził 
niezapominajki,mając nadzieję, że  widok na podwórze z niebieskim dywanem kwiatków umili każdemu z mieszkańców zwykły dzień.

   Przedstawiamy kilka słów wielkiego miłośnika niezapominajek słynnego radiowca Andrzeja Zalewskiego z roku 2009 


"Nam nie chodzi o jeden dzień, ale o nastrój całoroczny. Pragniemy, aby tego dnia [15 maja] każdy robił to, na co ma ochotę: poszedł na wycieczkę do lasu, odwiedził babcię, ciocię, dziewczynę lub chłopaka i powiedział im o swoich uczuciach. Polska Niezapominajka jest rodzajem ruchu społecznego i musi być spontaniczna. A nade wszystko pragnę, aby w tych majowych dniach były z nami wszędzie i wędrowały z rąk do rąk modre niezapominajki, kwiaty serdecznych ludzi.
Na hasło Polskiej Niezapominajki otwierają się drzwi do prawdziwych skarbców przyrody i historii zamkniętych w ostatnim półwieczu. Niezapominajka stała się elementem naszego krajobrazu, symbolizującym pamięć o wszystkich ważnych wartościach naszej kultury. Ten kwiat podkreśla pamięć o przyjaciołach także tych, którzy walczyli za ojczyznę. Obchodząc Święto Niezapominajki, czcimy miłość, pamięć i tradycję.
Święto Polskiej Niezapominajki utrwala się w świadomości młodzieży polskiej jako symbol miłości, symbol kultury ekologicznej. Spełnia ono ważną rolę w edukacji ekologicznej. Zasługą tego niepozornego kwiatka jest powrót do Polski „spokoju ducha”, przypomnienie sobie o wartościach, o których w pogoni za mirażami zapominamy. Święto Polskiej Niezapominajki to szeroka edukacja społeczna, to budowa społeczeństwa obywatelskiego. Przez miłość do ojczyzny budujemy świat piękniejący w rodzinach, społecznościach bliższych i dalszych. Napełniamy hasło: „Za naszą i waszą wolność” nowymi treściami. Budujemy świat sprawiedliwy i piękny." [...,]
   




13 maja 2012 r.

Budynki mieszkalne są miejscem życia również ptaków


    Gładkie budownictwo na ogół pozbawia ptaki ich dotychczasowych miejsc lęgowych w budynkach.
W Warszawie budynki służą jako miejsca lęgowe głównie ośmiu gatunkom ptaków: kawce, jeżykowi, jaskółce oknówce, wronie, szpakowi , pustułce, wróblowi i gołębiowi miejskiemu. Każdy z tych ptaków ma inne zwyczaje co do sposobu i miejsca gnieżdzenia się.

Jaskółka oknówka przylepia swoje gniazdo do zewnętrznych ścian domów. Półkoliste gniazdo umieszczają pod okapami, balkonami lub we wnękach okiennych. 

Kawka może gnieździć się w stropodachach lub kominach.  

Jerzyk gniazduje w stropodachach, pod parapetami czy rynnami. Ze względu na zmniejszającą się ilość miejsc do gniazdowania, zaczęto budować skrzynki lęgowe dla jeżyków. Odnotowano już pierwsze lęgi.

Gołąb miejski gniazduje w szczelinach, na balkonach i strychach, jak również w stropodachach.

 Wróble za rynnami, w szczelinach elewacji.

Nie wolno niszczyć gniazd ptaków gnieżdżących się w budynkach ani płoszyć ich przy odbywających się lęgach. Ptaki są widocznym przejawem koegzystencji przyrody z urbanizacją, bez nich niebo nad miastem byłoby puste. 

Należy:
- zakładać siatkę ochronną na balkony i loggie, jeżeli chcemy ograniczyć dostęp gołębi
- umożliwić ptakom dostęp do wodopoju
- stosować budki lęgowe 

źródło: broszura " Ptaki w budynkach" prof. dr hab. Maciej Luniak Muzeum i Instytut Zoologii PAN
z


Czy montaż kolców przeciwgołębiowych ma sens przed ociepleniem budynku ? 




Administracja otrzymała ofertę na zamontowanie kolców przeciwgołębiowych. W związku z tym zadałam poniższe pytania:Czy montaż kolców przeciwgołębiowych ma sens przed termomodernizacją budynku ? Jak duże jest ryzyko ich zniszczenia przy pracach termomodernizacyjnych ?

W załączeniu treść oferty.

Oferta na prace alpinistyczne na budynku przy ul. Nowolipki 25B.         w ramach usługi oferujemy:
Montaż ok. 16 m.b. kolców przeciwgołębiowych nad trzema klatkami na gzymsach.
Wartość usługi wraz z materiałami wyniesie 880 pln netto.
Na wykonaną usługę udzielimy 36 miesięcznej gwarancji.


Firma JACOPICS zajmuje się ochroną budynków przed ptakami i skutkami ich obecności. Link do obejrzenia strony internetowej firmy znajduje się TUTAJ.
Informuję, że otrzymałam informację od administracji, że kolce przeciwgołębiowe można zamontować przed ociepleniem, a potem zdemontować raczej bez ich uszkodzenia, dodatkowo z uwagi na skargi mieszkańców na zanieczyszczenia budynku przed ptaki, skontaktowałam się  z firmą JACOPICS w celu wyjaśnienia kiedy najlepiej podjąć się montażu kolców. Poniżej zapraszam do zapoznania się z odpowiedzią firmy JACOPICS.


Najlepiej montować zabezpieczenia w ostatniej fazie remontu. Większa część prac jest już wtedy wykonana i jest mniejsze ryzyko uszkodzenia kolców przez robotników. Dodatkowo można skorzystać z rusztowań używanych przy ocieplaniu co znacznie obniża koszty montażu zabezpieczeń. Montaż przed jest praktycznie pozbawiony sensu gdyż często zmieniane są obróbki blacharskie, a także warstwa styropianu może zmniejszyć płaszczyznę np. gzymsu co spowoduje np. konieczność demontażu kolców. Natomiast montaż po remoncie to koszty związane z pracami alpinistycznymi itp. Podsumowując, montaż w trakcie remontu jest szybszy, wygodniejszy i tańszy.

Czy przyjazne życie z ptactwem w bloku jest możliwe ?



Jeden z pomysłów PTOP " Salamandra" to zakładanie skrzynek podociepleniowych. Warto się zastanowić, i przeanalizować za i przeciw tego rozwiązania.

PTOP „Salamandra”, wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Osiedle Młodych”, już po raz drugi zabezpiecza bloki, które mają być w tym roku ocieplone. Prowadzone jesienią i zimą działania mają na celu uniemożliwienie ptakom zakładanie gniazd w różnych szczelinach i otworach, a tym samym zapobieżenie stratom w lęgach, spowodowanych zamurowywaniem piskląt podczas prac ociepleniowych. Specjalnie przeszkoleni pracownicy wysokościowi, pod nadzorem ornitologów, wykonują prace na kolejnych 33 blokach poznańskich Rataj. Obecnie, bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia oraz mając więcej czasu na przeprowadzenie prac, zastosowaliśmy nieco inne zabezpieczenia niż w roku ubiegłym, które powinny jeszcze skuteczniej zapobiec ich zniszczeniu przez ptaki i założeniu gniazd. Niestety, w wyniku ociepleń, na Ratajach jest coraz mniej miejsc lęgowych dla drobnych ptaków. Mamy więc nadzieję, że uda się nam przekonać spółdzielnie i budowlańców do zastosowania skrzynek podociepleniowych, które będą lepsze do zakładania gniazd niż szczeliny między płytami i dziury pod parapetami.

Andrzej Batycki

źródło:
magazyn przyrodniczy " Salamandra"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz