Termomodernizacja czy otynkowanie ?

13 listopada 2012 r.

W tym dniu odbyło się drugie spotkanie z przedstawicielem NAPE tj. Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A..

Na spotkaniu dowiedziałam, się od Pana administratora, że nie ma potrzeby unowocześniania centralnego ogrzewania bo już są zamontowane zawory termostatyczne oraz zawory podpionowe.

Aby uzyskać premię remontową zaproponowano nam:
- ocieplenie stropodachu przez nawierty granulatem i wypełniać wełną mineralną
- ocieplenie sufitu piwnic

Wysokość premii to:
20 % kredytu
15 % inwestycji.

Koszt audytu remontowego 3 tys. zł + 23 VAT.

Takie metody ocieplenia są rzadko stosowane.

Przy powyższym ociepleniu rachunki mogą zmniejszyć się jedynie maksymalnie do 10 %.  Gdy zastosowalibyśmy styropian na ściany zewnętrzne to rachunki zmniejszają się o 30 %. Jednak na chwilę obecną konserwator zabytków nie pozwala nam na ocieplenie budynku od zewnątrz. Zarząd zwrócił się o sporządzenie opinii prawnej radcy prawnego zarządcy o stwierdzenie jakie są szanse na skuteczne wniesienie środka zaskarżenia na zalecenia konserwatora do Sądu. Po otrzymaniu opinii Zarząd podejmie decyzję.

Ponadto na chwilę obecną projekt budżetu BGK ( jedyny podmiot w Polsce, który finansuje premię remontową ) na rok 2013 r. nie przewiduje funduszów na premie remontowe. Trwają jeszcze negocjacje, budżet nie został zatwierdzony. Z tego roku 2012 r. w budżecie są jeszcze pieniądze nie wykorzystane, które mogą być przeniesione ewentualnie na rok 2013.

Reasumując jest duże prawdopodobieństwo, że będzie bardzo  mało lub nie będzie środków finansowych na dofinansowanie.


8 października 2012 r.

Zalecenia konserwatorskie

  Nasz budynek jest fragmentem pierwszego wielkomiejskiego osiedla socrealistycznego, z wykorzystaniem zachowanych dawnych ciągów ulicznych. Budynek ten utrzymany w stylu socrealistycznym, inspirowany klasycyzmem i funkcjonalizmem. Stołeczny Konserwator Zabytków nie zaleca ocieplania budynku z zewnątrz. Należy zauważyć, że ochronie konserwatorskiej na terenie układu urbanistycznego osiedla Muranów Południowy podlega oprócz historycznego układu przestrzennego, także forma jego zabudowy, w tym gabaryty i bryły poszczególnych budynków razem z układem kompozycyjnym elewacji. Budynek jest nierozerwalnym fragmentem całego założenia oraz cennym architektonicznie obiektem, co widoczne jest w proporcjach jego bryły, dbałości o detale wystroju elewacji. 
       W związku z powyższym ułożenie na elewacjach budynku planowanej warstwy docieplenia spowodowałoby zniszczenie jego obecnego wystroju i wartościowych detali ( opaski, gzymsy), a także niekorzystną zmianę gabarytów i ogólnych proporcji elewacji, pomimo ewentualnego powtórzenia obecnego wystroju po nałożeniu warstwy izolacji pozbawi obiekt oryginalnej historycznej wartości. Zmianie ulegnie ponadto plastyka elewacji, a światło okien zostanie zmniejszone. Prace te zmienią charakter obiektu i naruszą jego wygląd zewnętrzny. Ponadto należy zauważyć, że po nałożeniu termoizolacji zmianie uległyby również proporcje balkonów, które zostałyby zatopione w grubości warstwy docieplenia i straciłyby swój oryginalny kształt oraz rysunek konstrukcji balustrad.
   Organ konserwatorski zaleca zatem remont elewacji, polegający na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków w obrębie tynków. Ze względu na historyczną materię wyprawy tynkarskiej, należy użyć materiału o zbliżonym składzie, jak zastosowany pierwotnie. Elewację budynku należy pomalować farbami paroprzepuszczalnymi. Kolorystyka budynku powinna nawiązywać do kolorystyki pierwotnej obiektu.
      W przypadku konieczności wykonania termomodernizacji budynku, dopuszczalnym z konserwatorskiego punktu widzenia jest ocieplenie budynku od wewnątrz poprzez zastosowanie np. tzw. płyt klimatycznych lub innych rozwiązań oraz ocieplenie stropodachu budynku i stropu piwnicznego. Powyższe rozwiązania umożliwiają zmianę parametrów termicznych nieruchomości i nie powodują negatywnych zmian w jego architekturze.
      Ponadto należy zauważyć, iż zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. pozwolenie na w/w prace budowlane będzie dodatkowo uzgadniane przez Stołecznego Konserwatora Zabytków na rzecz Wydziału  Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Wola.




10 sierpnia 2012 r.


Nasz budynek został zarejestrowany w gminnej ewidencji zabytków.


Na skutek złożonego wniosku Wspólnoty o informację czy budynek został ujęty jako zabytek otrzymaliśmy informację od Stołecznego Konserwatora Zabytków architekta Pana Piotra Brabandera, że nasz budynek został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Konserwator Zabytków nie jest zwolennikiem docieplania budynków od zewnątrz. 


Ujęcie obiektu w gminnej ewidencji nie jest formą ochrony prawnej, ale niestety istnieje obowiązek uzgadniania z urzędem konserwatorskim m.in. pozwolenia na budowę, co w praktyce może oznaczać wyższe koszty przeprowadzenia termomodernizacji budynku. 


W celu uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie termomodernizacji Wspólnota złożyła wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich na planowane zamierzenie budowlane.


Zalecenia takie stanowią zinstytucjonalizowaną formę przyrzeczenia publicznego. Przyrzeczenie publiczne (administracyjne) - to wiążące (wywołujące skutki prawne) oświadczenie woli organu administracji publicznej w formie szczególnego rodzaju aktu administracyjnego, w którym organ ten zobowiązuje się, z reguły po spełnieniu przez adresata przyrzeczenia określonych warunków, do przyszłego działania, polegającego w szczególności na umożliwieniu realizacji konkretnego przedsięwzięcia, poprzez wydanie decyzji administracyjnej określonej treści. Celem przyrzeczenia publicznego jest umożliwienie lub ułatwienie jego adresatowi podjęcia działań przygotowawczych do realizacji wspomnianego, zamierzonego przedsięwzięcia. 


Powyższe oznacza, że skoro Wspólnota przygotuje, w zaufaniu do działań Konserwatora Zabytków, projekt inwestycji zgodnie z wydanymi przez wspomniany organ zaleceniami konserwatorskimi, w oparciu o zatwierdzoną tymi zaleceniami wizualizację oraz przy zastosowaniu się do wszelkich zawartych w nich wymogów, a następnie przedłoży taki projekt Konserwatora Zabytków celem uzyskania właściwego, wymaganego przepisami prawa, pozwolenia na jego realizację, to Konserwator Zabytków, zważywszy na wiążący charakter wspomnianych zaleceń jako formy przyrzeczenia publicznego, zobowiązany jest Wspólnocie takiego pozwolenia budowlanego udzielić. 


Pod koniec czerwca 2012 r. Zarząd otrzymał od administracji projekt oferty na szukanie wykonawców do sporządzenia projektu audytu energetycznego oraz projektu technicznego. Administracja chciała złożyć ofertę w lipcu. Zarząd przed złożeniem oferty nie otrzymał od administracji informacji co dla Wspólnoty jest lepsze czy termomodernizacja czy otynkowanie. W związku z tym złożył prośbę, o przedstawienie mu zalet i wad obydwu rozwiązań. Administracja wtedy zaproponowała spotkanie z Narodową Agencją Poszanowania Energii S.A..


W dniu 5 lipca 2012 r. Zarząd Wspólnoty odbył spotkanie z przedstawicielem firmy Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.


Na spotkaniu otrzymaliśmy informację, że obszar zabudowania na terenie Muranowa jest objęty ochroną konserwatorską. Polityka konserwatora stołecznego jest zaostrzona i od dwóch lat konserwatorzy nie zgadzają się na ocieplanie od zewnątrz budynków na Muranowie.!!!! Jest olbrzymi problem aby uzyskać zgodę na termomodernizację. W związku z powyższą informacją, zostały wstrzymane prace nad skierowaniem oferty na przeprowadzenie audytu energetycznego oraz projektu technicznego. Przedstawiciel wskazał, że do momentu otrzymania zgody na jakich ewentualnie warunkach wspólnota może dokonać ocieplenia budynku. Decyzja o wstrzymaniu oferty na wykonawcę projektów była konieczna, bo gdy wspólnota nie otrzymałaby zgody na ocieplenie to koszt przeprowadzenia audytu energetycznego ( około 3 tysięcy złotych ) byłby całkowicie nieuzasadniony i zbędny. Audyt energetyczny przeprowadza się tylko gdy Wspólnota ma jakiekolwiek szansę na uzyskanie premii, która ma na celu pokrycia kosztów kredytu na dokonanie termomodernizacji. 


W przypadku gdy konserwator zabytków nie zgodzi się na ocieplenie, wspólnota będzie starała się o uzyskanie premii na remont. 


Wtedy należałoby przeprowadzić również audyt i projekt techniczny. Audyt następnie będzie weryfikowany przez BGK. 



Aby budynek otrzymał premię remontową musi spełnić kilka łącznie warunków:


1) budynek powinien pochodzić sprzed 1961 r,


2) większość mieszkań powinno być własnościowych


3) Koszt inwestycji w przypadku naszej wspólnoty przy powierzchni mieszkalnej 1650 metrów powinien przekraczać 400 tys. zł


4) po remoncie budynek powinien generować około 10 % poprawy oszczędności na cieple



W trakcie remontu Zarząd przedstawia następujące propozycje prac:


- z uwagi na wilgotność ścian przeprowadzić izolację fundamentów


- otynkować elewację zewnętrzną specjalnym tynkiem ciepłochłonnym


- ocieplić stropodach


- unowocześnienie centralnego ogrzewania - zawory termostatyczne, zawory podpionowe


- przygotować instalację pod ciepłą wodę

- legalizacja wodomierzy


- zainstalowanie instalacji przeciwgromowej


W sytuacji zaciągnięcia kredytu na remont, po uzyskaniu premii możemy otrzymać około 15 % zwrotu naszej inwestycji. 


Umowa kredytowa


Aby zawrzeć korzystną umowę kredytową należy mieć udział własny na poziomie 25-30 % a w umowie powinna być odpowiednia klauzula, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu nie będą nam naliczane odsetki kredytowe.


Reasumując wspólnota na chwilę obecną występuje z zapytaniem do konserwatora czy i na jakich warunkach może być dokonane ocieplenie naszego budynku.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz