Użytkowanie wieczyste

17 lipca 2012 r.

Każdy właściciel lokalu nabył związany z lokalem udział np. wynoszący 294/10000 części w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, dla której to nieruchomości wspólnej jest prowadzona księga wieczysta WA4M/00044622/1.

11 czerwca 2012 r.

Dlaczego warto dokonać przekształcenia użytkowania wieczystego we własność ?

Własność jest najpełniejszym prawem do dysponowania nieruchomością, pozbawionym pewnych ograniczeń, jakie niesie ze sobą użytkowanie wieczyste. Uzyskanie własności gruntu, na którym zlokalizowano budynek, powoduje, że nie płaci się już Wojskowej Agencji Mieszkaniowej opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Niknie zatem obawa związana z podwyżkami tych opłat, które związane są ze wzrostem wartości nieruchomości, które mogą być przeprowadzane nie częściej niż raz na trzy lata.

Wysokość opłaty za przekształcenie ustala się w decyzji o przekształceniu. Opłata stanowi różnicę między wartością rynkową nieruchomości a wartością użytkowania wieczystego. Wartość użytkowania wieczystego ustala się według wzoru określonego w par. 29 i 30 r.s.w.n.


Opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego uiszcza się tylko raz i można ją rozłożyć na raty nawet na 20 lat. 

Można także skorzystać z bonifikat. Odnośnie nieruchomości skarbowych zgodę na bonifikatę wydaje Wojewoda. 

W odniesieniu do nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków opłatę obniża się o 50 %.

Obecnie możliwe jest przekształcenie użytkowania wieczystego zarówno nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe, jak i komercyjnych.

Do przekształcenia użytkowania wieczystego dojść może już na wniosek połowy współużytkowników wieczystych danej nieruchomości.

Osoby chętne do przekształcenia proszę o kontakt z Zarządem.


Na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ( Dz. U. Nr 175, poz. 1459, zm. Dz. U. z 2007 r. Nr 191 poz. 1371 ) możemy złożyć wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
- odpis z księgi wieczystej nr..... nieruchomości
 - akt notarialny Rep. A nr....
- akt notarialny lub decyzja na podstawie której ustanowione zostało prawo użytkowania wieczystego
- decyzja o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego

Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami zostaje wszczęte postępowanie administracyjne:
a) następuje weryfikacja poprawności danych zawartych we wniosku
b) badany jest stan prawny nieruchomości w tym ewentualny brak roszczeń osób trzecich
c) weryfikowane jest zaistnienie przesłanek ustawowych warunkujących możliwość przekształcenia jak również możliwość zastosowania bonifikaty ( m.in. daty ustanowienia prawa użytkowania, przeznaczenia nieruchomości, brak zaległości wobec WAM)
d) jeżeli w wyniku czynności określonych w pkt. a do c zostanie stwierdzone brak przeciwwskazań do przekształcenia, powoływany jest niezależny rzeczoznawca majątkowy, którego zadaniem jest wycena prawa własności nieruchomości jak również prawa użytkowania wieczystego.
e) wnioskodawca ponosi koszty wyceny biegłego
f) opłata za przekształcenia wyliczana jest na podstawie operatu szacunkowego ( wyceny). Od wartości rynkowej nieruchomości odejmowana jest wartość niewykorzystanego okresu prawa użytkowania wieczystego. Otrzymana w ten sposób różnica jest podstawą dla udzielenia bonifikaty, której wysokość jest zależna od okresu trwania prawa użytkowania wieczystego. Maksymalna wysokość bonifikaty nie może przekroczyć 95%.
g) po sporządzeniu wyceny wnioskodawca ma możliwość zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym, w tym z operatem szacunkowym oraz wniesienia ewentualnych uwag w odniesieniu do całości akt sprawy. W przypadku wybrania płatności w ratach zostaje zobowiązany do zabezpieczenia spłat rat poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości będącej przedmiotem przekształcania.
h) wydawana jest decyzja o przekształceniu w treści, której określana jest nieruchomość będąca przedmiotem przekształcenia, jej właściciel oraz wysokość opłaty za przekształcenie w tym sposób jej zapłaty. Strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może złożyć w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji, odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W przypadku braku zastrzeżeń, w tym terminie wnosi się opłatę za przekształcenie, a po upływie tego terminu wnosi się o nadanie decyzji klauzuli prawomocności. Następnie składany jest wniosek do sądu wieczystoksięgowego o ujawnienie prawa własności w księdze wieczystej. Podstawą wpisu prawa własności jest decyzja o przekształceniu opatrzona klauzulą prawomocności. 

UWAGA
Zmiana dotychczasowego sposobu korzystania lub zbycie nieruchomości w okresie 5 lat licząc od dnia przekształcenia, dokonane na rzecz innej osoby niż osoba bliska, jest równoznaczne z koniecznością zwrotu udzielonej bonifikaty.

Grunt pod naszym budynkiem jest własnością Skarbu Państwa. Numer obrębu 60207 nr działki 54 ozn. użytk. B.

Właścicielem gruntów przylegających do naszego budynku jest m.st. Warszawa. Numer obrębu 60207 nr działki 53 ozn. użytk. B.

1 komentarz: