niedziela, 18 sierpnia 2013

Domy pasywne

Nowoczesny budynek

Powinien mieć wysoką klasę energetyczną, powinien być wystarczalny energetycznie. 
Budynek pasywny jest drogi w wybudowaniu, potem jednak rachunki za prąd oraz ogrzewanie są niższe niż w tradycyjnym domu.    

Niezbędne wyposażenie


 kolektor hybrydowy na południowej stronie budynku    
PVT (Photovoltaic Thermal – tzw. hybrydowe kolektory) – są to konstrukcje hybrydowe, czyli połączenie panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym. Rozwiązania tego typu pozwalają na lepsze zagospodarowanie powierzchni pod instalację oraz zwiększenie ogólnej efektywności wykorzystania energii słonecznej (np. wykorzystanie tzw. „ciepła odpadowego” z ogniw PV).
Takie połączenie hybrydowe ma duże zalety, przede wszystkim chłodzenie ogniw co zwiększa wydajność (przy wzroście temperatury ogniw maleje zdolność do konwersji promieniowania słonecznego), odbywa się to dzięki przepływającemu przez kolektor płynu chłodzącego, efekt ten powoduje także dostarczenie ciepła i podgrzanie wody użytkowej.
Inną zaletą jest to że systemy tego typu pozwalają otrzymać ciepłą wodę i prąd elektryczny przy pomocy jednej instalacji (jest to korzystne zwłaszcza w przypadku ograniczonej powierzchni na montaż instalacji słonecznej).
Systemy hybrydowe możemy podzielić na:
  • hybrydy chłodzone wodą – systemy oparte na budowie kolektora płaskiego cieczowego. Pod panelem fotowoltaicznym znajduje się absorber i wężownica przez którą przepływa czynnik grzewczy odbierający ciepło z ogniw. Systemy hybrydowe tego typu podłączane są do instalacji grzewczej w taki sam sposób jak tradycyjne kolektory słoneczne.
  • hybrydy chłodzone powietrzem – systemy oparte na budowie kolektora powietrznego (rozwiązania tego typu są mało znane w Polsce). Tutaj czynnikiem grzewczym jest powietrze, które przepływa pod ogniwami fotowoltaicznymi. Są to systemy znacznie tańsze i prostsze w budowie. Stosuje się je w miejscach zapotrzebowanie na ciepłe powietrze


Rozwiązanie tego typu ma także wady tzn. obecne rozwiązania mają niski transfer ciepła z ogniw do absorbera odbierającego ciepło. Spowodowane jest to samą technologią produkcji – całe moduły PV są przyklejane do metalowego absorbera odbierającego ciepło. To połączenia znacznie ogranicza możliwości odzysku energii cieplnej z ogniw. Jednak już istnieją na rynku rozwiązania które niwelują to ograniczenie.
Hybrydowy kolekto słoneczny (PVT) stanowi krok naprzód w stosunku do klasycznych kolektorów w zakresie poprawy efektywności działania paneli fotowoltaicznych, zapewniając jednoczesne przetwarzanie promieniowania słonecznego na ciepło i energię elektryczną przez jeden system

Dobra izolacja ściany zewnętrzne, dach, podłoga powinien mieć izolacyjność U na poziomie 0,1 kilowatogodziny na 1 rok. Jest to trzy razy lepiej niż dopuszczają przepisy prawa budowlanego.

 Szczelne okna parametr U na poziomie 1 kilowatogodziny na 1 rok a G współczynnik przenikania ciepła powinien być na  poziomie 0,62 lub o, 63 jeżeli jest na południe lub wschód w bilansie wychodzi na zero.

    Dobry system wentylacyjny- rekuperator  w budynku powinno być czyste powietrze, nie powinno być dużej wilgoci i dużo dwutlenku węgla. Dom z rekuperatorem zużywa dwa razy mniej energii niż dom tradycyjny.


Natura dostarcza energię
 Najlepszym źródłem energii jest słońce. Naukowcy próbują znaleźć sposób na magazynowanie takiej energii. Ciepło kierują pod grunt budynku. Budynek może dla siebie produkować energię a nawet może mieć nadwyżkę do sprzedaży. 

Jednak przepisy polskie są wbrew unijnym dyrektywom i nie pozwalają na możliwość odsprzedania energii.

 Czy to wynika z silnego lobby sektora energetycznego ? Czy zmiana rządu spowoduje zmianę przepisów ?  Przepisy polskie szkodzą środowisku. Bank Ochrony Środowiska wprowadził projekt samofinansujący dom - wprowadził, że dla działki o powierzchni 2 tys. metrów działki niezacienionej pod warunkiem wybudowania mikro elektrowni. Problem w tym,  ze ceny prądu z sieci są niższe niż energii odnawialnej.  W Niemczech Państwo dopłaca do elektrowni odnawialnych, w Polsce Państwo dopłaca do elektrowni tradycyjnych. Najlepszym rozwiązanie byłoby aby Państwo kupowało od Prosumenta energię w takiej samej cenie co ją mu sprzedaje.

Projekt ustawy o źródłach energiach odnawialnej ( dalej oze ) jest w fazie wstępnej. 

Kto to jest prosument

to konsument mający szeroką wiedzę o interesujących go produktach i usługach. Wiedzę tę wykorzystuje przy podejmowaniu decyzji zakupowych, a także chętnie przekazuje ją innym. Stara się, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu mieć aktywny udział w tworzeniu oraz w promowaniu produktów i usług jego ulubionej marki.
Określenie prosument jest używane m.in. w stosunku do producentów/konsumentów energii z mikro i małych źródeł odnawialnych.

Źródło: wywiad w Tok Fm z Ludomirem Dudą ekspert budownictwa zrównoważonego

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Uchwała nr 6/2008 w sprawie ustalenia części wspólnej nieruchomości

W dniu 06 marca 2008 r. Wspólnota Nowolipki 25 B uchwaliła, że do części wspólnej należą

  1. Klatki schodowe, korytarze, hole oraz inne elementy służące do komunikacji wewnątrz lub w granicach budynku
  2. Schowki, piwnice itp. pomieszczenia, jeżeli nie zostały sprzedane jako pomieszczenia przynależne do lokali.
  3. Pomieszczenia węzłów CO, wodomierzy, rozdzielni elektro-energetycznych, wlotu gazu itd
  4. Fundamenty i inne elementy posadowienia budynku
  5. Ściany konstrukcyjne wraz z tynkami zewnętrznymi i elementami architektonicznymi oraz tynkami wewnętrznymi w pomieszczeniach przynależnych do nieruchomości części wspólnej.
  6. Ściany działowe w pomieszczeniach części wspólnej
  7. Stropodach, rynny, obróbki blacharskie i rury spustowe
  8. Stropy między kondygnacjami
  9. Przewody kominowe/wentylacyjne/wraz z kominami bez kratek wentylacyjnych
  10. Instalacje centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami na klatkach schodowych i w lokalach
  11. Węzły cieplne nie stanowiące własności dostawcy energii cieplnej
  12. Instalacja gazowa od głównego zaworu za przyłączem do budynku do odbiornika np. kuchni gazowej/ łącznie z kurkiem odcinającym, a także instalacja gazowa w pomieszczeniach wspólnych.
  13. Instalacji elektryczna od złącza do zabezpieczenia zalicznikowego w lokalu. Instalacja elektryczna w pomieszczeniach wspólnych oraz urządzenia oświetleniowe umieszczone na zewnątrz budynku.
  14. Instalacja Wodociągowa od pierwszego zaworu na przyłączu za wodomierzem głównym  w budynku do pierwszego zaworu odcinającego w lokalu/ włącznie z zaworem/. Indywidualne wodomierze na zimnej wodzie nie należą do części wspólnej.
  15. Instalacja kanalizacyjna piony i poziomy piwniczne do pierwszej studzienki rewizyjnej przy budynku
  16. Balkony nie są częścią wspólną
  17. Stolarka okienna i drzwiowa w pomieszczeniach należących do nieruchomości wspólnej-klatki schodowe
  18. Instalacja domofonowa-bez aparatu

piątek, 31 maja 2013

czwartek, 23 maja 2013

Co zrobić ze starą, niepotrzebną lodówką albo pralką

W Warszawie można zamówić odbiór elektrośmieci z własnego domu. To nic nie kosztuje. 2222 333 00.

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

środa, 22 maja 2013

W dniach 17, 22 kwietnia 2013 r. zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne dokonano oceny stanu technicznego instalacji gazowej w budynku mieszkalnym.

Przeglądu dokonała firma z uprawnieniami gazowymi. Instalacja została dopuszczona do dalszej eksploatacji.

Problemy z parkowaniem

Na skutek interwencji w związku z problemem dojazdu do altany śmietnikowej, otrzymaliśmy pismo od Straży Miejskiej m.st. Warszawy IV Oddział Terenowy przy ul. Sokołowskiej 10, 01-136 Warszawa ( ot4@strazmiejska.waw.pl), że na chwilę obecną nieprawidłowe parkowanie samochodów odbywa się na drodze wewnętrznej, na której postój pojazdów nie jest zabroniony znakami drogowymi.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym przepisy tej ustawy stosuje się na drogach publicznych w strefach zamieszkania i strefach ruchu.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 i 2 w odniesieniu do ruchu drogowego
odbywającego się poza miejscami wymienionymi w art. 1 ust. 1 pkt 1 przepisy cyt. ustawy stosuje się w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia oraz wynikającym ze znaków drogowych.

Mając na uwadze, że zarządca nie ustawił znaków drogowych brak jest podstaw prawnych do podjęcia interwencji przez Straż Miejską.

Z przeprowadzonych ustaleń wynika, że Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Wola planuje wprowadzenie nowego oznakowania na ww. terenie.


sobota, 23 lutego 2013

Zmiana

Obecnie w dziale księgowości pracuje Pani Grażyna Wesołowska
tel. 22 635-81-36.
Środa jest dniem pracy własnej w księgowości.

wtorek, 19 lutego 2013

Kto ponosi odpowiedzialność w związku z utrzymaniem czystości i porządku w obrębie nieruchomości


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 u.c.p.g. właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Ważne jest podkreślenie tego, że właściciel nieruchomości ma obowiązek uprzątnięcia chodnika wzdłuż swojej własnej nieruchomości, ale nie z nieruchomości sąsiedniej. Obowiązek ten dotyczy oprócz właściciela użytkownika wieczystego, jednostki organizacyjnej oraz osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Nieruchomości stanowiące własność gminy położone wzdłuż  tych nieruchomości spoczywa na właścicielu.

Obowiązki zarządu drogi
 
Na zarząd drogi nałożony jest obowiązek utrzymania w czystości art. 5 ust. 1 pkt 4 u.c.p.g. dróg publicznych.
Do obowiązków zarządu drogi należy
a) pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przylegających do drogi publicznej.

Warto przypomnieć, że w graniach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych jest prezydent miasta. ( art. 19 ust. 5 u.d.p.).

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 4 u.c.p.g. za odśnieżanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości jest możliwość ustalenia osoby odpowiedzialnej za odśnieżanie chodników przy danej nieruchomości. Jest to osoba która bez dodatkowych poleceń służbowych, z uwagi na warunki pogodowe powinna usuwać lód, błoto i śnieg z chodnika.

Odpowiedzialność za niewykonanie obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku na podstawie art. 117 kodeksu wykroczeń może mieć zastosowanie w odniesieniu do dozorców, portierów, administratorów itp.

Niezależnie od powyższego nie ma wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie, że w obrębie nieruchomości może ponieść wyłącznie człowiek obowiązany do dokonywania czynności porządkowych.

źródło:
samorząd terytorialny 11/2012
magdalena.habdas@us.edu.pl
joanna.jagoda@us.edu.pl

poniedziałek, 18 lutego 2013

Awaria samozamykacza w klatce I

W klatce pierwszej jest awaria samozamykacza, w związku z tym proszę pamiętać o samodzielnym  zamykaniu drzwi.


W jaki sposób prowadzić księgowość wspólnot

Ewidencja kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek na ich pokrycie może mieć dowolną formę. Nie ma przeszkód, aby stosować w tym zakresie przepisy ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o własności lokal zarząd jest zobowiązany składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swej działalności. Przepis ten nie wskazuje na jego formę.

Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali zarząd któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną musi prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej określoną przez wspólnotę ewidencję pozaksięgową:
- kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz
- zaliczek uiszczanych na pokrycie kosztów, a także
- rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Wspólnoty mieszkaniowe, jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych ( art. 1 ust. 2 ustawy o CIT). Są zatem obowiązane do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu ( straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m ustawy o CIT ( art. 9 ustawy o CIT).

Zmiany wprowadzone w art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali oraz dostosowanie rozporządzenia ministra finansów z 18 sierpnia 1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej zmienionego rozporządzeniem z dnia2 sierpnia 2000 r. oznacza że ewidencja może być prowadzona według zasad określonych przez wspólnotę. Stanowisko takie reprezentuje Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-436/09-2/JG.

Ważna uchwała

W praktyce nie ma przeszkód, żeby wspólnota mieszkaniowa prowadziła ewidencję księgową zdefiniowaną w ustawie o rachunkowości i sporządzała na jej podstawie sprawozdanie oraz ewentualne sprawozdanie finansowe.

Sposób ewidencji księgowej zależy wyłącznie od uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej ( art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 10 ustawy o własności lokali.

Wspólnoty są bowiem podatnikami ustawy o CIT, jak i ordynacji podatkowej.

W praktyce bywa różnie

Kwestia podlegania wspólnot mieszkaniowych pod ustawę o rachunkowości rozpatrzona została przez NSA, który w wyroku z 28 stycznia 2009 r. II FSK 1508/07 stwierdził,  że wspólnoty powinny jednak stosować ustawę.

źródło.
rzeczpospolita 18 lutego 2013 r.

wtorek, 12 lutego 2013

Instalacja sanitarna

Instalacja była wymieniana w 2003 r. w tym roku mija 10 lat. Dokmenty księgowe wraz z umowa przechowywuje się 5 lat. W książce obiektu jest protokół odbioru odbioru z 11.08.2003 r. prace wykonywała firma INST - KONSREM. Rozmawiałam z naszym inspektorem, który poinformował mnie, że wspólnota ponisła koszt tylko wymiany pionów bez lokalówek. Wymiana była wykonywana bez projektu czyli odtworzeniowo.

Ekoistka.pl

Ciekawy portal o ekologii. Link do strony znajduje się TUTAJ

poniedziałek, 11 lutego 2013

Awaria domofonu klatka II


Awaria domofonu polega na tym, że nie można otworzyć drzwi kodem tylko kluczem. Nie wyświetla się żaden błąd na klawiaturze.

sobota, 26 stycznia 2013

Awaria instalacji ogrzewania rynnien

24 stycznia 2013 r. została zalana klatka nr 3 na ostatnim piętrze. Przyczyną zalania była awaria instalacji ogrzewania rynien. Trwają pracę w celu usunięcia awarii i ustalenia jej przyczyn. Malowanie sufitu planowane jest podczas remontu elewacji budynku.
 
W celu zapobiegnięcia dalszego zalewania klatek, Zarząd w trybie pilnym postanowił zlecić profesjonalnej firmie usunięcia śniegu i lodu z dachu.
 
Po ustaniu mrozów, Zarząd zleci  sprawdzenie szczelności rynien i otworów spustowych.