sobota, 23 lutego 2013

Zmiana

Obecnie w dziale księgowości pracuje Pani Grażyna Wesołowska
tel. 22 635-81-36.
Środa jest dniem pracy własnej w księgowości.

wtorek, 19 lutego 2013

Kto ponosi odpowiedzialność w związku z utrzymaniem czystości i porządku w obrębie nieruchomości


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 u.c.p.g. właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Ważne jest podkreślenie tego, że właściciel nieruchomości ma obowiązek uprzątnięcia chodnika wzdłuż swojej własnej nieruchomości, ale nie z nieruchomości sąsiedniej. Obowiązek ten dotyczy oprócz właściciela użytkownika wieczystego, jednostki organizacyjnej oraz osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Nieruchomości stanowiące własność gminy położone wzdłuż  tych nieruchomości spoczywa na właścicielu.

Obowiązki zarządu drogi
 
Na zarząd drogi nałożony jest obowiązek utrzymania w czystości art. 5 ust. 1 pkt 4 u.c.p.g. dróg publicznych.
Do obowiązków zarządu drogi należy
a) pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przylegających do drogi publicznej.

Warto przypomnieć, że w graniach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych jest prezydent miasta. ( art. 19 ust. 5 u.d.p.).

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 4 u.c.p.g. za odśnieżanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości jest możliwość ustalenia osoby odpowiedzialnej za odśnieżanie chodników przy danej nieruchomości. Jest to osoba która bez dodatkowych poleceń służbowych, z uwagi na warunki pogodowe powinna usuwać lód, błoto i śnieg z chodnika.

Odpowiedzialność za niewykonanie obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku na podstawie art. 117 kodeksu wykroczeń może mieć zastosowanie w odniesieniu do dozorców, portierów, administratorów itp.

Niezależnie od powyższego nie ma wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie, że w obrębie nieruchomości może ponieść wyłącznie człowiek obowiązany do dokonywania czynności porządkowych.

źródło:
samorząd terytorialny 11/2012
magdalena.habdas@us.edu.pl
joanna.jagoda@us.edu.pl

poniedziałek, 18 lutego 2013

Awaria samozamykacza w klatce I

W klatce pierwszej jest awaria samozamykacza, w związku z tym proszę pamiętać o samodzielnym  zamykaniu drzwi.


W jaki sposób prowadzić księgowość wspólnot

Ewidencja kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek na ich pokrycie może mieć dowolną formę. Nie ma przeszkód, aby stosować w tym zakresie przepisy ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o własności lokal zarząd jest zobowiązany składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swej działalności. Przepis ten nie wskazuje na jego formę.

Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali zarząd któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną musi prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej określoną przez wspólnotę ewidencję pozaksięgową:
- kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz
- zaliczek uiszczanych na pokrycie kosztów, a także
- rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Wspólnoty mieszkaniowe, jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych ( art. 1 ust. 2 ustawy o CIT). Są zatem obowiązane do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu ( straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m ustawy o CIT ( art. 9 ustawy o CIT).

Zmiany wprowadzone w art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali oraz dostosowanie rozporządzenia ministra finansów z 18 sierpnia 1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej zmienionego rozporządzeniem z dnia2 sierpnia 2000 r. oznacza że ewidencja może być prowadzona według zasad określonych przez wspólnotę. Stanowisko takie reprezentuje Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-436/09-2/JG.

Ważna uchwała

W praktyce nie ma przeszkód, żeby wspólnota mieszkaniowa prowadziła ewidencję księgową zdefiniowaną w ustawie o rachunkowości i sporządzała na jej podstawie sprawozdanie oraz ewentualne sprawozdanie finansowe.

Sposób ewidencji księgowej zależy wyłącznie od uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej ( art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 10 ustawy o własności lokali.

Wspólnoty są bowiem podatnikami ustawy o CIT, jak i ordynacji podatkowej.

W praktyce bywa różnie

Kwestia podlegania wspólnot mieszkaniowych pod ustawę o rachunkowości rozpatrzona została przez NSA, który w wyroku z 28 stycznia 2009 r. II FSK 1508/07 stwierdził,  że wspólnoty powinny jednak stosować ustawę.

źródło.
rzeczpospolita 18 lutego 2013 r.

wtorek, 12 lutego 2013

Instalacja sanitarna

Instalacja była wymieniana w 2003 r. w tym roku mija 10 lat. Dokmenty księgowe wraz z umowa przechowywuje się 5 lat. W książce obiektu jest protokół odbioru odbioru z 11.08.2003 r. prace wykonywała firma INST - KONSREM. Rozmawiałam z naszym inspektorem, który poinformował mnie, że wspólnota ponisła koszt tylko wymiany pionów bez lokalówek. Wymiana była wykonywana bez projektu czyli odtworzeniowo.

Ekoistka.pl

Ciekawy portal o ekologii. Link do strony znajduje się TUTAJ

poniedziałek, 11 lutego 2013

Awaria domofonu klatka II


Awaria domofonu polega na tym, że nie można otworzyć drzwi kodem tylko kluczem. Nie wyświetla się żaden błąd na klawiaturze.