Osiedle Muranów Południowy w Warszawie zaprojektowane przez zespół architektów pod kierownictwem wybitnego przedwojennego architekta Bohdana Lacherta. Myślą przewodnią projektu było stworzenie neoromantycznego miasta ogrodu.
Etykiety
- Awarie (5)
- Bądźmy eko (4)
- Finanse (1)
- Galeria (2)
- Inwestycje (2)
- Księgowość (2)
- Nieruchomości sąsiednie (2)
- Odpady (3)
- Przegląd Prasy (1)
- Przeglądy techniczne (5)
- Tereny Zewnętrzne (1)
- Uchwały (1)
- Zakupy (1)
piątek, 14 marca 2014
Zniszczenie daszka nad klatką wejściową nr 1
W związku z okolicznościami nam nieznanymi został uszkodzony daszek nad drzwiami wejściowymi do klatki I. Wspólnota zleciła wymianę daszka. Koszt zlecenia 117 zł.
Wymiana wodomierzy co 5 lat prawny obowiązek Wspólnoty
W lutym b.r. Wspólnota wymieniła stare wodomierze na nowe typ Powogaz DN 20. W jednym lokalu był zepsuty zawór DN 20 typ Valwex, który został wymieniony. W lokalach 6, 10, 14, 31, 35, 39, 43 są dwa wodomierze, dodatkowy jest usytuowany w kuchni.
Koszt wymiany wodomierzy to 4.434,48 zł. Wykonawca udzielił gwarancji na okres 60 miesięcy na wodomierze i robociznę.
Koszt wymiany wodomierzy to 4.434,48 zł. Wykonawca udzielił gwarancji na okres 60 miesięcy na wodomierze i robociznę.
Na klatce III przy dachu kawki zakładają gniazdo
Pod stropodachem zgniła deska, która wystawała w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia mieszkańców. Fachowcy od prac alpinistycznych usuneli deskę. Jak to mówią w przyrodzie nic nie ginie, kawka w ten sposób znalazała miejsce na założenie gniazda. Zrobiła to blisko stropodachu.
Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu, z wyjątkiem zwierząt, które stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym celu dopuszcza się podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji tych zwierząt.
Minister Ochrony Środowiska wydał rozporządzenie wykonawcze z dnia 28 września 2004 r. w sprawie ochrony gatunkowej do art. 40 ustawy o ochronie środowiska z którego wynika, że kawki należą do zwierząt objętych ścisłą ochroną, jako ptaki żyjące w sposób naturalny na terenie Polski.
Co w konsekwencji oznacza to, że jest zakaz niszczenia ich gniazd. W przypadku braku rozwiązań alternatywnych oraz jeżeli to nie jest szkodliwe dla właściwy sposób ochrony ich populacji można usuwać od 16 października do końca lutego gniazda z budek oraz z obiektów budowlanych jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa i sanitarnymi.
W związku z powyższym Wspólnota wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie gniazda, ponieważ dopiero kawki zaczeły je budować, ponadto budują gniazdo nad wejściem do klatki, przynosząc patyki i inne śmieci do budowy gniazda obluzowują stare tynki oraz materiały na budynku co stanowi zagrożenie spadnięcia m.in. kawałka cegły na głowę mieszkańca co grozi narażeniem na życie i zdrowie człowieka.
Nie przestrzegając tych zakazów oraz braku zezwolenia odpowiedniego przez RDOŚ, wspólnota naraziłaby się na karę grzywny do 5 tysięcy złotych.
wtorek, 11 marca 2014
Czy należy remontować balkony z funduszu remontowego
Balkony posiadają jedynie mieszkańcy przyległego lokalu. Niemniej jednak balkon i wchodząca w jego skład balustrada stanowi integralną część konstrukcyjną budynku, a zatem stanowi część nieruchomości wspólnej. W 2002 r. SN stwierdził, że balkon stanowi część składową lokalu przyległego. Jednakże w uchwale z 7 marca 2008 r. zauważa iż, elementy architektoniczne konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z bryłą budynku powinny być kwalifikowane na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali jako stanowiące nieruchomość wspólną.
Wynika więc, że część balkonu jest nieruchomością wspólną a część elementem lokalu. W celu uniknięcia w tym zakresie niepotrzebnych nieporozumień należy określić obowiązki względem balkonów w regulaminie wspólnoty.
piątek, 28 lutego 2014
Prosument zatwierdzony
Rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przyjęła w piątek warunki programu Prosument, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł - poinformował rzecznik Funduszu Witold Maziarz.
Rzecznik dodał, że zgodnie z przyjętym harmonogramem, ogłoszenie naboru wniosków dla jednostek samorządu terytorialnego, w których zainteresowani inwestorzy będą mogli zgłaszać się po wsparcie oraz ogłoszenie przetargu dotyczącego wyboru banku zaplanowano na drugi kwartał br. Maziarz wyjaśnił, że program będzie wdrażany na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez jednostki samorządu terytorialnego, którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferuje pożyczki wraz z dotacjami. W tym przypadku wybór zainteresowanych będzie należał do samorządów, a nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym. Po drugie, program Prosument będzie realizowany także za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, który przekazane pieniądze z funduszu będzie również przeznaczał na dotacje i pożyczki. Podobnie jak w przypadku samorządów, nabór wniosków będzie również prowadzony w trybie ciągłym. Rzecznik przypomniał, że o pożyczki i dotacje będą mogły się starać osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy. Dofinansowywany będzie zakup oraz montaż nowych instalacji i mikroinstalacji produkujących energię z odnawialnych źródeł energii, typu prosumenckiego. Chodzi o inwestycje, dzięki którym np. spółdzielnia mieszkaniowa będzie mogła produkować prąd na własne potrzeby. Finansowane będą instalacje wykorzystujące: źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła, kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Program Prosument, którego budżet wynosi 600 mln zł, realizowany będzie w latach 2014-2020. Umowy kredytowe będą mogły być zawierane do 2018 roku. Jak wyjaśnił Maziarz, w tym roku zostanie uruchomiona cześć pilotażowa programu, która prowadzona będzie do 2015 r. Na ten cel przeznaczono 200 mln zł, z czego po 100 mln zł otrzymają jednostki samorządu terytorialnego oraz wybrany w przetargu bank. Zainteresowani będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na 1 proc. rocznie maksymalnie do 15 lat wraz z dotacją, pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji. Rzecznik dodał, że beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje w wysokości do 15 lub 30 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w okresie pilotażowym odpowiednio 20 lub 40 proc.
Przypomnijmy, że we wstępnym projekcie mowa była o dotacjach rzędu 10 proc. na instalacje produkujące ciepło i 20 proc. na instalacje wytwarzające prąd.
Maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych oszacowano w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia od 100 tys. do 450 tys. zł.
źródło:
ekonomia.rp.pl
wtorek, 25 lutego 2014
Naprawa zmierzchówki na I klatce
Koniec z migającym światłem z efektem dyskoteki :-) .W dniu dzisiejszym elektryk wymieni zmierzchówkę na I klatce. Koszt 200 zł + 8 % VAT.
niedziela, 18 sierpnia 2013
Domy pasywne
Nowoczesny
budynek
Powinien mieć wysoką klasę energetyczną, powinien
być wystarczalny energetycznie.
Budynek pasywny jest drogi w wybudowaniu,
potem jednak rachunki za prąd oraz ogrzewanie są niższe niż w tradycyjnym domu.
Niezbędne wyposażenie
kolektor
hybrydowy na południowej stronie budynku
PVT (Photovoltaic
Thermal – tzw. hybrydowe kolektory) – są to konstrukcje hybrydowe, czyli
połączenie panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym. Rozwiązania tego
typu pozwalają na lepsze zagospodarowanie powierzchni pod instalację oraz
zwiększenie ogólnej efektywności wykorzystania energii słonecznej (np.
wykorzystanie tzw. „ciepła odpadowego” z ogniw PV).
Takie połączenie hybrydowe ma duże zalety, przede wszystkim
chłodzenie ogniw co zwiększa wydajność (przy wzroście temperatury ogniw maleje
zdolność do konwersji promieniowania słonecznego), odbywa się to dzięki
przepływającemu przez kolektor płynu chłodzącego, efekt ten powoduje także
dostarczenie ciepła i podgrzanie wody użytkowej.
Inną zaletą jest to że systemy tego typu pozwalają otrzymać ciepłą wodę i prąd
elektryczny przy pomocy jednej instalacji (jest to korzystne zwłaszcza w
przypadku ograniczonej powierzchni na montaż instalacji słonecznej).
Systemy hybrydowe możemy podzielić na:
- hybrydy chłodzone wodą – systemy oparte na budowie kolektora płaskiego
cieczowego. Pod panelem fotowoltaicznym znajduje się absorber i wężownica
przez którą przepływa czynnik grzewczy odbierający ciepło z ogniw. Systemy
hybrydowe tego typu podłączane są do instalacji grzewczej w taki sam
sposób jak tradycyjne kolektory słoneczne.
- hybrydy chłodzone powietrzem – systemy oparte na budowie kolektora
powietrznego (rozwiązania tego typu są mało znane w Polsce). Tutaj
czynnikiem grzewczym jest powietrze, które przepływa pod ogniwami
fotowoltaicznymi. Są to systemy znacznie tańsze i prostsze w budowie.
Stosuje się je w miejscach zapotrzebowanie na ciepłe powietrze
Rozwiązanie tego typu ma także wady tzn. obecne rozwiązania mają niski transfer
ciepła z ogniw do absorbera odbierającego ciepło. Spowodowane jest to samą
technologią produkcji – całe moduły PV są przyklejane do metalowego absorbera
odbierającego ciepło. To połączenia znacznie ogranicza możliwości odzysku
energii cieplnej z ogniw. Jednak już istnieją na rynku rozwiązania które
niwelują to ograniczenie.
Hybrydowy kolekto słoneczny (PVT) stanowi krok naprzód w
stosunku do klasycznych kolektorów w zakresie poprawy efektywności działania
paneli fotowoltaicznych, zapewniając jednoczesne przetwarzanie promieniowania
słonecznego na ciepło i energię elektryczną przez jeden system
Dobra izolacja ściany
zewnętrzne, dach, podłoga powinien mieć izolacyjność U na poziomie 0,1
kilowatogodziny na 1 rok. Jest to trzy razy lepiej niż dopuszczają przepisy
prawa budowlanego.
Szczelne
okna parametr U na poziomie 1 kilowatogodziny na 1 rok a G współczynnik
przenikania ciepła powinien być na poziomie
0,62 lub o, 63 jeżeli jest na południe lub wschód w bilansie wychodzi na zero.
Dobry system
wentylacyjny- rekuperator w budynku powinno być czyste powietrze, nie
powinno być dużej wilgoci i dużo dwutlenku węgla. Dom z rekuperatorem zużywa
dwa razy mniej energii niż dom tradycyjny.
Natura
dostarcza energię
Najlepszym źródłem energii jest słońce.
Naukowcy próbują znaleźć sposób na magazynowanie takiej energii. Ciepło kierują
pod grunt budynku. Budynek może dla siebie produkować energię a nawet może mieć
nadwyżkę do sprzedaży.
Jednak
przepisy polskie są wbrew unijnym dyrektywom i nie pozwalają na możliwość
odsprzedania energii.
Czy to wynika z silnego lobby sektora
energetycznego ? Czy zmiana rządu spowoduje zmianę przepisów ? Przepisy
polskie szkodzą środowisku. Bank Ochrony Środowiska wprowadził projekt
samofinansujący dom - wprowadził, że dla działki o powierzchni 2 tys. metrów
działki niezacienionej pod warunkiem wybudowania mikro elektrowni. Problem w
tym, ze ceny prądu z sieci są niższe niż
energii odnawialnej. W Niemczech Państwo
dopłaca do elektrowni odnawialnych, w Polsce Państwo dopłaca do elektrowni
tradycyjnych. Najlepszym rozwiązanie byłoby aby Państwo kupowało od Prosumenta
energię w takiej samej cenie co ją mu sprzedaje.
Projekt ustawy o źródłach energiach
odnawialnej ( dalej oze ) jest w fazie wstępnej.
Kto to
jest prosument
to konsument mający szeroką wiedzę o
interesujących go produktach i usługach. Wiedzę tę wykorzystuje przy
podejmowaniu decyzji zakupowych, a także chętnie przekazuje ją innym. Stara
się, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu mieć aktywny udział w tworzeniu oraz
w promowaniu produktów i usług jego ulubionej marki.
Określenie prosument jest używane m.in. w stosunku do
producentów/konsumentów energii z mikro i małych źródeł odnawialnych.
Źródło: wywiad w Tok Fm z Ludomirem
Dudą ekspert budownictwa zrównoważonego
Niezbędne wyposażenie
kolektor hybrydowy na południowej stronie budynku
Inną zaletą jest to że systemy tego typu pozwalają otrzymać ciepłą wodę i prąd elektryczny przy pomocy jednej instalacji (jest to korzystne zwłaszcza w przypadku ograniczonej powierzchni na montaż instalacji słonecznej).
Rozwiązanie tego typu ma także wady tzn. obecne rozwiązania mają niski transfer ciepła z ogniw do absorbera odbierającego ciepło. Spowodowane jest to samą technologią produkcji – całe moduły PV są przyklejane do metalowego absorbera odbierającego ciepło. To połączenia znacznie ogranicza możliwości odzysku energii cieplnej z ogniw. Jednak już istnieją na rynku rozwiązania które niwelują to ograniczenie.
Dobra izolacja ściany zewnętrzne, dach, podłoga powinien mieć izolacyjność U na poziomie 0,1 kilowatogodziny na 1 rok. Jest to trzy razy lepiej niż dopuszczają przepisy prawa budowlanego.
Szczelne okna parametr U na poziomie 1 kilowatogodziny na 1 rok a G współczynnik przenikania ciepła powinien być na poziomie 0,62 lub o, 63 jeżeli jest na południe lub wschód w bilansie wychodzi na zero.
Dobry system wentylacyjny- rekuperator w budynku powinno być czyste powietrze, nie powinno być dużej wilgoci i dużo dwutlenku węgla. Dom z rekuperatorem zużywa dwa razy mniej energii niż dom tradycyjny.
Subskrybuj:
Posty (Atom)